KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 15482080

nr 1548 2080

Greta Gerell

(1898-1982), Sverige

Blandteknik, Flicka. Signerad, daterad 1918, "Skagersbrunn", 34x17 cm, yttermått inklusive ram: 36x19

Kondition: fuktskadat papper

Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.

Utrop:

800 kr

Såld:

2.800 kr

måndag 19 juni 2023
kl 18:45:34

  • Tema
  • 19 jun

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Greta Gerell

Läs mer om Greta Gerell